Zdrava ishrana i putovanja – (ne)moguća misija?

Vodite računa o ishrani, na posebnom ste režimu ili pažljivo pripremate svaki obrok? Održavanje zdravih navika može biti izazovno i u svakodnevnim okolnostima, a kada putujete – naročito. Međutim, da li to znači da se trebamo odreći zdravih namirnica na putovanju?

Letovanje, kraći izlet ili poslovni put, zaista može biti poprilično teško uz sva iskušenja i lokalne ukuse i različite kuhinje ostati disciplinovan i držati se dijete. S druge strane, ako na putovanju jedemo sve što poželimo, možemo pokrenuti ciklus nezdravog prejedanja i tako potpuno poremetiti svoj ritam zdravih navika. Kada imate cilj da smršate u kraćem vremenskom roku, a morate često da putujete zbog posla ili drugih obaveza, postoji nekoliko jednostavnih trikova da se pridržavate svoje dijete. Pročitajte kako da se zdravo hranite dok putujete i ipak postignete, odnosno sačuvate željenu vitku liniju.

Napravite plan obroka pre putovanja

Pre nego što krenete na put, napravite plan ishrane. Razmislite o tome gde ćete boraviti, koji obroci i grickalice će vam trebati, koliko dugo ćete biti tamo i vrstama jela koje ćete imati na raspolaganju. Da li ćete odsesti u hotelu i jesti isključivo u restoranu ili možda postoji mogućnost da u smeštaju imate frižder, mikrotalasnu pećnicu ili čak potpuno opremljenu kuhinju?

Važno je da istražite unapred da li i koliko restorana će biti u blizini. Takođe, ako idete na dalji put, verovatno će vam trebati hrana za vožnju autobusom ili avionom. Vaš plan ishrane ne mora nužno da bude jelovnik “iz minuta u minut”, iako biste naravno napraviti i detaljan plan obroka. U svakom slučaju, čak i gruba predstava o vrstama dostupnih namirnica, pijacama, prodavnicama i restoranima već je korak bliže zdravijoj ishrani od polaska na putovanje bez ikakvog plana.

Hidratacija kao ključ

Najjednostavniji mogući trik koji vas može “spasiti” od napada gladi kada putujete jeste da uz sebe uvek imate flašicu vode. Premda se ovo najviše odnosi na letovanja, hidratacija je bitna tokom cele godine.

Naročito je važno da se pripremite kada idete na daleke destinacije. Bilo da to podrazumeva dugi let ili vožnju automobilom ili autobusom, kada imate vodu manja je verovatnoća da ćete posegnuti za alkoholom ili nekom grickalicom.

Često naš mozak pomeša glad sa dehidratacijom. Prema tome, ako stalno pijuckate vodu dok putujete, nećete pomešati signale žeđi sa osećajem gladi.

Smanjite unos kafe i alkohola

Držite se podalje od slatkih čajeva i kafe koliko god je to moguće. Iako je poznata kao dobar stimulans, kafa zapravo može da vas dehidrira i čak može da izazove energetski pad nakon nekoliko sati. Na sličan način deluju i (prekomerne) doze alkohola. Razni kokteli deluju privlačno i primamljivo, ali ne treba zaboraviti da su puni šećera i da pogubno deluju kad se držite plana zdrave ishrane.

Možda šoljica kafe ili jedno do dva pića neće napraviti veliku štetu, ali se ipak potrudite da ih izbegnete ili zamenite šoljicom biljnog čaja. Napravite i ponesite zalihe kesica zelenog čaja, nane ili kamilice kako biste koliko-toliko neutralisali dejstvo kofeina. Čaj od đumbira i nane pomaže varenju i takođe deluje umirujuće. Dakle, sjajan način da pobedite stres zbog kašnjenja prevoza ili neke druge nepredviđene situacije na putu. Dodajte malo đumbira i limuna u svoje čajeve da biste poboljšali raspoloženje, pojačali imunitet i prirodno se detoksikovali.

Na kraju, ako nemate čaj ili niste ljubitelj ovog napitka, uvek možete da popijete šolju tople limunade i ako održite hidrataciju na optimalnom nivou.

Pripremite zdrave grickalice

Tokom putovanja, dugi letovi, vožnje i zadržavanja mogu učiniti da češće osećate glad. Stoga je i više nego pametno da pripremite kutiju zdravih grickalica koje će vam pomoći da izdržite do sledećeg hranljivog obroka. Dakle, umesto čokoladice ili usput kupljenog peciva, zavarajte (ili čak utolite) glad semenkama, suvim voćem ili orašastim plodovima. Mešavina badema, lešnika i oraha je idealna za užinu, jer su u pitanju namirnice bogate vlaknima i mogu da vas drže sitima dugo.

Praktično je i da u konzervi/teglici/kutiji ponesete i mešavinu žitarica i sušenog voća. Možete grickati ili napraviti zdravu kašu sa ključalom vodom i medom. Ukoliko imate dovoljno vremena pre putovanja, pripremite čips od povrća – to je mnogo zdravija i hranljivija varijanta od čipsa iz kesice. Ove grickalice su uvek dobra solucija i za jednodnevne izlete.

Za sladokusce koji ne mogu odoleti slatkišima, odličan izbor je crna čokolada. Kupite tamnu čokoladu visokog kvaliteta sa 70-80% kakaa. Ne samo da ćete utoliti želju za slatkim, već i ubrzati metabolizam i biti raspoloženiji.

Uvek imajte dobar doručak

Ako u hotelu ili smeštaju u kom ste odseli nude doručak na bazi švedskog stola, morate ga u potpunosti iskoristiti i napuniti tanjir zdravom hranom. Birajte namirnice kao što su tvrdo kuvana jaja, ovsena kaša, sveže voće i povrće.

Dajte prednost proteinima, jer hrana bogata belančevinama pomaže da postignete nutritivnu ravnotežu, čak i kada posegnete za tim dodatnim koktelom ili desertom. Ako se fokusirate na proteine u kombinaciji sa voćem i povrćem, imate više prostora da jedete druge stvari, jer znate da vam je apetit bolje. Ujedno osećaćete se manje uskraćeno.

Neke od jednostavnih opcija za proteinski obrok dok ste na putovanju su šolja nemasnog grčkog jogurta, komad voća i pakovanje putera od orašastih plodova ili porcija krekera sa tri komada sira sa niskim sadržajem masti i voćkom. Dobra varijanta je i sendvič napravljen od crnog hleba, ćurećih prsa, nemasnog sira i sirovog povrća.

Jedite pažljivo, sporo i – svesno

Ponekad će se desiti da ne možete da izaberete sadržaj svog tanjira onako kako biste želeli. Međutim,
čak i u ovim slučajevima, kada jedete nešto jači obrok u restoranu, i dalje možete da vodite računa o svom nivou gladi. Pre nego što napravite porudžbinu, kada sednete za sto, zastanite i razmislite o tome koliko ste gladni. Od pomoći može biti jednostavno pitanje: koliko sam gladan na skali od 1 do 10?

Kada ocenite stepen svoje gladi, biće vam mnogo lakše da kontrolišete veličinu porcije (čak i ako nemate kontrolu nad samim opcijama jela). Takođe, ukoliko jedete pažljivo, sporo i svesno, umesto da “uključite autopilota” kada vam stigne obrok ili gledate u telefon, vežbate veštinu koja će imati veliki uticaj na vaše ciljeve. Ova strategija vam omogućava da uživate u koktelima ili obrocima u restoranu čak i kad nisu u pitanju dijetalne varijante, se dok ih balansirate sa hranljivim opcijama ostatak vremena na putovanju.

Ujedno, gradeći svest o različitim nivoima gladi, možete da napravite bolje izbore o tome kada ćete jesti. Vaše telo je zaista inteligentno i možete naučiti kako da ga poštujete slušajući njegove signale – na putovanju, ali i kada se vratite svom domu i svakodnevnom životu.